• Kaş Rezervasyon

Akdeniz'in İncisi Kaş

En son güncellendiği tarih: 26 May 2018

Kaş, Turkuaz rengi koyları, Likya'dan kalan tarihi kalıntıları, insanların güler yüzlülüğü ile başka bir tatil yaşayabileceğiniz nadir yerlerden bir tanesi.


Kaş artık herkesin dilinde ve oldukça popüler bir yer fakat Kaş'a giden bir çok kişi kısa tatilinde sadece belirli yerleri gezebiliiyor. Ama Kaş'ta 1 sene yaşasanız bile yeni yerler keşfedebiliyorsunuz. Biz de farklı yazılarımızda bunları dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

"Kaş, sadece deniz, güneş turizmi değil, Kaş doğasıyla, endemik bitki çeşitliliğiyle bir doğa turizmi, Likya döneminden kalan tarihi eserleri, kaya mezarları, amfitiyatroları ile bir tarih turizmi aynı zamanda"

Bu yazımızda Kaş'a geldiğinizde araçla, tekneyle veya yürüyerek gidebileceğiniz, yerleri sadece belirteceğiz, çünkü her biri üzerine bir yazı yazılması gereken güzellikte yerler. Onlara başka bir yazıda daha fazla yer ayıracağız.


Kaş'a geldiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında Kekova-Batıkşehir geliyor. Kekova'ya gidebilmek için bir kaç seçeneğiniz mevcut.


1- Kaş Limanı'ndan her gün saat 10:00'da tekne turları ile tüm günlük bir turla Kekova - Batıkşehir - Kaleköy'ü gezebilirsiniz.


2- Kaş'ta bulunan seyahat acenteleri yardımı ile rezervasyon yapabilir ve acentelerin ayarladığı servisler ile 45 dk'lık bir minibüs yolculuğunun ardından Üçağız Köyü'nden tura katılabilirsiniz.


3- Kendi aracınız ile Kaş'tan Üçağız Köyü'ne gidebilir ardından, Köyde bulunan teknelerle anlaşıp özel turunuzu yapabilirsiniz.


Kaş'a geldiğinizde mutlaka görmeniz hatta vaktiniz varsa vakit geçirmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Kaputaş Plajı.


Kaputaş Plajı doğal bir plaj olması, suyunun renginin turkuazlığı ve temizliği ile dünya çapında oldukça popüler yerlerden. Kaputaş Plajı'nda Kaş Belediye'sinin açtığı bir de tesis hizmet vermektedir. Şezlong ve Şemsiye ücreti ödeyerek veya kendi imkanlarınızla plajı rahatça kullanabilirsiniz. Giriş ücretsizdir. Yaz aylarında oldukça kalabalık olduğu için park yeri bulmakta zorlanabilir, plajda da şezlong ve şemsiye bulamayabilirsiniz, o sebeple önerimiz erken vakitlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Kaputaş Plajı yazımıza da göz atabilirsiniz.


Kaş tatilinizde gideceğiniz diğer yer ise Patara ve Xanthos olabilir. Patara dünyanın en uzun plajlarından bir tanesi ve Caretta Carettaların (Deniz Kaplumbağaları) yumurtalarını bıraktığı bir plaj. Carettaları korumak adına plaja akşam vakitlerinde giriş yapmanız yasak. Patara plajının yanı sıra aynı zamanda Antik bir Kent. Likya döneminde en önemli kentlerden bir tanesi ve Likya Birliği'nde 3 oy hakkı bulunuyor. Dünya'nın ilk demokratik meclisi olarak kabul edilen Likya Birliği Meclis binasını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda Meclisin yan tarafında bulunan amfitiyatroda Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı, hatta gladyatörlerin aslan gibi hayvanlarla dövüştükleri bile söylenmektedir.Xanthos ise Likya'nın başkenti olan ve Likçe adının Arnna olduğu antik kenttir. Xanthos, Patara'ya yaklaşık 13 km mesafede bulunmaktadır. Xanthos da Patara gibi bir çok tarihi kalıntının bulunduğu önemli antik kentlerden biridir. British Museum'da sergilenen Nereidler ve Harpia (Arpia - Harpy) Anıtı Xanthos kentinden Charles Fellows tarafından Londra'ya kaçırılmıştır. Ne yazıkki Xanthos'da sergilenen gerçeğin bir kopyasıdır. Harpialar, eski Yunan mitolojisinde Thaumas ile Elektra'nın üç kızını topluca belirten isimdir. Siren'lere benzeyen bu kanatlı ifritler, fırtınaların ve ölümün sembolü sayılırlardı. Harpy, Roma ve Yunan mitolojisinde yarı insan yarı kuş olarak resmedilmekte ve tanımlanmaktadır. Nereidler ise, Denizci Nereus ve Doris'in 50 kızına verilen isimdir. Su altı perileri olarak da isimlendirilen Nereidler denizlerin altındaki gümüş mağaralarda yaşamaktadırlar. İyi yüreklidirler ve denizde zora düşen herkese yardım ederler.


Kaş'ta gezilecek yerleri gerçekten saymakla bitiremeyiz, ayrıca her birini de anlatmak için ayrı ayrı bir kaç yazı yazmak gerekir. Bir sonraki yazılarımızda da Kaş bölgesindeki yerler hakkında daha detaylı bilgiler vereceğiz. Kaş'a geldiğinizde Limanağzı, Büyükçakıl ve Küçükçakıl, Çukurbağ Yarımadası, merkeze yakın plajlarını da mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Ayrıca Kaş'ta konaklama seçenekleri için konaklama sayfamızdan, tarih ve kişi sayısı seçerek kolayca rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

167 görüntüleme
İletişim

Tel: +90 242 836 34 40

Cep: +90 506 574 60 30

info@kasrezervasyon.com

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Instagram - White Circle
  • White Google+ Icon
Adres

Bayındır Mah. Kaş-Antalya 07580

© 2016 by Kaş Rezervasyon - Güncelleme 04.02.2018

 

Websitesindeki Fotoğraflar ve Açıklamalar Kaş Rezervasyon onayı alınmadan hiç bir yerde kullanılamaz.